Ім'я Валентина Урусова, що вже більше чотирьох років перебуває за гратами в якутській колонії, не надто відоме широкому загалу. Воно рідко згадується у ЗМІ і у доповідях правозахисників про репресії та політичних в'язнів – попри те, що ми маємо перед собою один з найбільш яскравих прикладів протистояння між великою корпорацією і трудовим колективом в сучасній Росії. На жаль, це протистояння врешті призвело до розгрому профспілки та ув'язнення робітничого лідера.
Валентин Урусов працював електрослюсарем на гірничо-збагачувальному комбінаті алмазодобувної компанії «Алроса» в місті Удачний (Республіка Саха – Якутія). Цей інтелігентний й авторитетний лідер очолював профспілку «Профсвобода» і був ініціатором організованих робітниками акцій. «Профсвобода» була створена в Удачному у червні 2008 року. У серпні того ж року працівники ремонтних майстерень одного з підрозділів «Алроса», незадоволені низькою зарплатою та умовами праці на підприємстві, оголосили голодування, повідомлення про яке було прийняте і зареєстроване адміністрацією.
Директор підприємства підписав наказ про створення погоджувальної комісії для врегулювання трудового конфлікту. «Профсвобода» повинна була брати участь в її роботі у статусі представника працівників, і тому наступного дня вона призупинила профспілкову акцію. Але, всупереч обіцянкам, «Алроса» не зробила спроби вступити у реальні перемовини, розгорнувши замість цього кампанію переслідування активістів профспілкової організації. У відповідь робітники розпочали підготовку мітингу протесту.
На початку вересня 2008 року Урусов був затриманий за підозрою в зберіганні наркотиків. Його арешт підозріло збігається за часом з підготовкою масштабної акції протесту працівників «Алроси» – акцією, в організації якої він сам брав участь. Зазначимо, що свідком-понятим при «вилученні» наркотиків у Урусова також «випадково» опинився заступник директора компанії з економічної безпеки.
У заяві, що була передана його адвокатом, Урусов описує своє затримання як викрадення з побиттям і погрозами. За його словами, співробітники, що проводили затримання, змусили його написати заяву про визнання підкинутого ними ж пакету з наркотиками своїм, погрожуючи вбивством. Більш того, вони вимагали, щоб Урусов визнав, що цей пакет йому передав його заступник по профспілці. Таким чином, готувався повний розгром керівництва організації. Однак Урусов відмовився обмовити свого товариша.
«Звинувачення Урусова будується на свідченнях співробітників державних органів і зацікавлених понятих, – розповіла адвокат Урусова. – Підпис під протоколом про вилучення пакета з наркотичною речовиною був отриманий шляхом принижень і погроз: Урусова вивезли в ліс, стріляли біля голови, били палицею і пропонували готуватися до смерті».
У грудні 2008 року Мирнінський районний суд (міста Удачний) засудив Валентина Урусова до 6 років позбавлення волі. У травні 2009 року вирок був скасований Верховним судом Республіки Саха, а Урусова звільнили з-під варти прямо у залі суду. Його поручителями виступили відомі правозахисники з Московської Гельсінської групи Людмила Алексєєва та Лев Пономарьов.
Однак у червні 2009 року, при повторному слуханні справи, Мирнінський районний суд (міста Удачний) знову засудив Урусова до ув'язнення, пом'якшивши термін всього лише на один рік. У травні 2010 року офіцер міліції, який керував затриманням Урусова, підполковник Сергій Рудов, був сам арештований і засуджений за службову підробку та перевищення повноважень. Йому інкримінувалося отримання від «Алроси» хабаря на суму 2,5 мільйона рублів. Відзначимо, що ці кошти були виділені Рудову незабаром після затримання ним Урусова.
За ініціативою Конфедерації праці Росії була розпочата міжнародна кампанія за звільнення Валентина Урусова. Ця кампанія стала, напевне, найважливішою в порядку денному діяльності російських вільних профспілок за останні роки. На адресу президента Росії та влади Якутії було направлено величезну кількість листів від російських і зарубіжних профспілок, від громадських і політичних організацій з вимогою звільнення профспілкового лідера. Відбулося кілька мітингів і публічних акцій протесту, на яких була проголошена вимога звільнення Урусова, а також говорилося про проблеми свободи профспілкової діяльності в Росії.
Однак, незважаючи на широку громадську кампанію, Валентин Урусов досі перебуває в колонії в Хангаласському районі Якутії. У вересні 2011 року Хангаласський районний суд відмовив Валентину Урусову в умовно-достроковому звільненні (УДЗ). У листопаді того ж року судом було відхилено подана Валентином касаційна скарга на рішення про відмову в УДЗ.
«Мені здається, що у суду не було достатніх причин для прийняття рішення, яке було прийнято. У Валентина Урусова зараз немає непогашених стягнень. Адміністрація виправної колонії № 3 в Хангаласському районі висловилася за доцільність умовно-дострокового звільнення. Суду були надані численні клопотання від російських і міжнародних профспілкових організацій, депутатів Державної Думи», – зазначив президент КТР Борис Кравченко, який був присутній на вересневому судовому засіданні.
До кампанії на захист Валентина Урусова активно підключилися Міжнародна конфедерація профспілок (МКП) та глобальні профспілкові федерації. Справа Валентина Урусова стала одним із питань, які розглядалися Адміністративною радою МОП. За підсумками розгляду Міжнародна організація праці винесла Уряду Росії рекомендацію про перегляд справи та якнайшвидшому звільненні профспілкового лідера.
У січні 2013 року Рада з розвитку громадянського суспільства та прав людини направила президенту Росії Володимиру Путіну звернення з питань реалізації рекомендацій Міжнародної організації праці (МОП), окремо згадавши про необхідність перегляду справи Валентина Урусова. Звернення до голови держави підписали багато відомих журналістів, правозахисників і громадських діячів.
«Видається необхідним приділити особливу увагу згаданій в рекомендаціях МОП справі якутського профспілкового активіста Валентина Урусова, який відбув уже більше двох третин встановленого судом строку ув'язнення. Просимо Вас використати всі передбачені чинним російським законодавством можливості та повноваження для його негайного звільнення», – йдеться у зверненні Ради на адресу Президента Росії.
Валентин Урусов – профспілковий в'язень сумління. Людина, яку не вдалося зломити роками ув'язнення. Незважаючи на хронічну хворобу нирок і тиск з боку адміністрації колонії, він зумів не лише вижити в ув'язненні, але і зберегти прихильність своїм поглядам і профспілковій боротьбі.
Олександр Лехтман
-
Економіка
Уолл-стрит рассчитывает на прибыли от войны
Илай Клифтон Спрос растет>> -
Антифашизм
Комплекс Бандеры. Фашисты: история, функции, сети
Junge Welt Против ревизионизма>> -
Історія
«Красная скала». Камни истории и флаги войны
Андрій Манчук Создатели конфликта>> -
Пряма мова
«Пропаганда строится на двоемыслии»
Белла Рапопорт Феминизм слева>>